V roce 2006 jsem začala studovat Fakultu umění Ostravské univerzity Katedru grafiky a kresby obor volná grafika u prof. ak.mal. Eduarda Ovčáčka. Ve své výtvarné tvorbě se zabývám převážně volnou grafikou. Mým srdcovým tématem je příroda, krajina a krajinné prvky, kterými  jsem zaujata již od raných let, kdy jsem jako dítě trávila spoustu času na chalupě v Beskydech, kde mě obklopovaly lesy, louky a pole. Spoustu autorských grafik je přepis právě z toho místa.

    Druhý rok studia 2007/2008 jsem strávila na stáži v Polsku na Akademii sztuk pięknych ve Varšavě, kde vznikly první grafiky polních a lesních panoramat, inspirované typicky polskou plochou krajinou a vzpomínkou na Beskydy.

    Bakalářské studium jsem zakončila cyklem dvanácti grafik s názvem Domovina, v němž jsem vyobrazila různá pole pomocí techniky linorytu s typickými charakteristickými prvky jako tráva, klasy obilí, zelí, oranice, kruhy v poli, pampelišky. Grafický list Pampeliškové pole z cyklu Domovina byl oceněn v Praze na Grafice roku 2009 Speciální cenou za techniku tisku z výšky.

Magisterské studium zakončuji v roce 2011 cyklem grafik na téma Beskydy. Ztvárňuji panorama, interiér a detail této blízké krajiny.

Od roku 2007 učím v ZUŠ P.Kalety v Českém Těšíně děti, jejichž přirozený rukopis je mi stále velkou inspirací.

Vlastním svůj tiskařský lis a v klidu svého domova tisknu o volném čase grafiky. Tvořím na Morávce v Beskydech. Píšu BLOG o tvorbě.

    Pavla Richterová